|
Tytöt ja pojat 7–14 v.
Seurakunta tarjoaa monenlaista puuhaa alakouluikäisille tytöille ja pojille. Jokainen on tervetullut hengailemaan, pelailemaan, leikkimään, askartelemaan, tutustumaan taivaan isään, ja tekemään paljon muuta.
Voit myös itse kertoa mitä haluat tehdä.
Seurakunta pyrkii tarjoamaan jokaiselle tytölle ja pojalle itselleen sopivan paikan seurakunnan toiminnassa.
Toimintaa 1 - 6 luokkalaisille tässä >>>
Kesä 2012 toimintaesite tässä >>>
KESÄPUUHAA 1 - 2 LUOKKALAISILLE
Ilmoittautua voit seurakunnan toimintapäiviin tästä >>>
www.facebook.com/nuoret
Koululaisten tukipuhelin Tekstaritupu on laajentunut Jyväskylään, Tampereelle ja Keravalle
Tekstaritupu on tekstiviestillä toimiva tukipuhelin kouluikäisille. Elämässä on asioita, joihin ei aina tiedä vastauksia. On iloja, suruja ja murheita. Tupulle koululaiset voivat viestiä heitä askarruttavista kysymyksistä. Palvelussa toteutuvat luottamuksellisuus, nimettömyys ja yhteydenottajan kunnioittaminen. Viestit maksavat normaalin tekstiviestin verran. Tekstaritupuun lähetettyihin kysymyksiin vastataan vuorokauden sisällä kouluaikoina.
Tekstaritupun päivystäjät ovat tehtävään koulutettuja seurakunnan nuorisotyönohjaajia ja pappeja, jotka saavat tehtäväänsä tukea ja ohjausta.
Jos yhteydenottaja toivoo henkilökohtaista keskustelutukea, niin oman numeron lähettämällä Tekstaritupun työntekijä sopii yhteydenottajan kanssa soittoajan.
Tekstaritupun alueelliset päivystysnumerot ovat:
• Helsinki: 0400 241 084
• Kuopio: 044 033 0033
• Pori: 045 123 1412
• Laitila: 045 7732 2500
• Salo: 044 596 0030
• Tampere: 050 341 9285
• Jyväskylä: 040 132 6010
• Kerava: 040 199 4005
Tekstaritupu toimii tekstiviestien lisäksi myös sähköpostilla.
Sähköpostia voi lähettää osoitteella tekstaritupu@evl.fi tai sivuston http://www.tekstaritupu.net/ kautta.
|